All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Enis Potoku. Show all posts
Showing posts with label Enis Potoku. Show all posts

Monday, 27 April 2009

Enis Potoku, Intervista "Infopress"

Enis Potoku
/photo public domain/

Interviste me kengetarin, Enis Potoku
Kur je artist, nuk je asnjehere i vetem!

“Ka shume gjera pozitive ne boten e muzikes. Nuk je asnjehere i vetem. Pastaj, thjesht mundesia per te percjelle emocionin tek publiku eshte gjeja me e rendesishme per nje artist. Komplimentet e ndryshme e shume gjera te tjera te inspirojne qe mos te ndalesh...”, ky eshte nje perkufizim per te mirat e te qenit kengetar, sipas vleresimit te Enis Potokut. Ne nje interviste per “Infopress”, ai mes tjerash sqaron edhe detaje per rikthimin e tij ne skenen muzikore, bashkepunimin me Gilin, jeten private etj...

Infopress: Thone se skena te jep nje emocion te vecante. Si e perjetuat ju kete emocion me rikthimin ne skene, ne edicionin e gjashte te festivalit “Top Fest”?
Enisi: Ne fakt une kam qene aktiv ne skene, por ne media paksa kam munguar. Nderkaq, sa i perket “Top Fest 6”, ka qene nje emocion i papershkruar. Per here te fundit isha ne festivalin “Show Fest” para shume e shume vitesh.

Infopress: Ku do ta kishe renditur veten, te njerezit e forte emocionalisht apo tek ata te ndjeshem dhe te prekshem?
Enisi: Kenga pa emocion nuk eshte kenge. Une jam shume i emocionuar kur kendoj dicka te bukur dhe qe ka kuptim. Jam diku ne top 3-shen e kengetareve te ndjeshem, mirepo kjo lidhet ngushte edhe me karakterin personal te njeriut. Pra, te gjitha ndjenjat shpirterore qe paraqiten gjate interpretimit te nje kenge kane te bejne me emocionin, ndjenjen dhe prekshmerine qe e mbaj ne shpirt.

Infopress: Realisht cfare emocioni patet?
Enisi: Kam pasur emocion shume pozitiv duke marre parasysh kengen e bukur qe ne interpretuam dhe publiku e ka pritur jashtezakonisht mire. E falenderoj perzemersisht publikun tiranas te cilet me dhuruan shume emocione te ngrohta.

Infopress: Ju qysh ne fillimin e karrieres, dhe qysh me kenget e para, fituat nje numer te madh te adhuruesve. Si do ta arsyetonit mungesen tuaj ne skenen muzikore, per disa vite rresht, per adhuruesit?
Enisi: Eshte e vertete qe gjithmone jam munduar te krijoj kenge artistike te cilat me se miri i vlereson publiku, pra adhuruesit e mi. Shpresoje qe te gjithe ata tani jane te lumtur qe u riktheva e qe tash e tutje do te jem vazhdimisht prane tyre duke ju interpretuar ‘live’ neper koncerte dhe mbremje te ndryshme. Per kete pauze te gjate, kerkoj falje te adhuruesit e mi ne Kosove, sepse vertet prane adhuruesve ne Kosove kam qene me rralle.

Gili dhe Enis Potoku ne Top Fest 6Infopress: Kenga “Kur u ndame” thone se eshte pritur shume mire nga publiku qe ishte prezent, kur ju interpretuat. Gjithsesi po pelqehet dhe degjohet mjaft shume ne Kosove, madje po flitet se eshte njera nder kenget qe eshte shume afer vendit te pare. Cili eshte komenti juaj?
Enisi: Me vjen shume mire qe kenga pjesemarrese e “Top Fest 6”, “Kur u ndame” eshte pritur shume mire nga tere publiku shqiptar. Si ne Kosove, Shqiperi, Maqedoni, diaspore bile-bile edhe ne tere boten ku ka shqiptare. Per kete jemi shume mirenjohes. Ndersa sa i perket vendit te pare, ate me siguri do ta tregoje nata finale qe do te mbahet me 10 maj 2009. Shumicen e kengeve i kam kompozuar vet.

Infopress: Me e rendesishme eshte qe ta rrembeni cmimin e pare apo kenga te pelqehet nga publiku edhe po nuk moret trofeun?
Enisi: Kenga vertet po pelqehet shume nga publiku, te cilet do t’i falenderoje nga zemra! Kjo gje eshte me e rendesishme per mua. E sa per vend te pare, shpresojme qe publiku do ta votoje kengen me te mire.

Infopress: Si erdhi deri te bashkepunimi me Gilin?
Enisi: Ne fakt ideja per ta kenduar kete kenge se bashku ka qene e kengetares tone te madhe Gilit. Une pranova me shume deshire. Do t’i falenderoja perzemersisht Gilin dhe Ilir Beranin qe me kane perzgjedhur mua per kete duet.

Infopress: Me cilin kengetar do te doje te realizoje nje duet te radhes?
Enisi: Oh, sinqerisht nuk e di. Ka shume kengetare te mire shqiptare, por mendoj se kete me se miri do ta tregoje koha.

Infopress: Cili eshte hapi i radhes qe do te merrni e qe lidhet me kengen?
Enisi: Jam ne perfundim te nje kenge te re, te cilen do ta kurorezoj edhe me nje klip te bukur. Kuptohet, do te pasoje sezoni veror me mbremje te ndryshme ne Kosove e diaspore.

Infopress: Po ndonje album e ke ne plan te realizosh?
Enisi: Kjo pyetje lidhet ngushte me producentet tone. Nese ka ndonje oferte te mire per te dy anet, pse jo. Per momentin nuk e kam ne plan te realizoj ndonje album te ri.

Infopress: Zakonisht kujt i besoni qe t’iu shkruaje nje tekst dhe t’iu kompozoje nje kenge?
Enisi: Shumicen e kengeve i kam kompozuar personalisht, ndersa tekstet disa i kam shkruar vet e disa te tjera jane nga bashkepunetoret e mi. Ne te ardhmen mendoj te punoj edhe me kompozitore te merituar, si Ilir Berani, Enis Presheva etj. Kam nje jete shume te mire bashkeshortore.

Infopress: E dime se je i martuar. Cfare mund te na thoni me teper per jeten bashkeshortore?
Enisi: Kam nje jete shume te mire bashkeshortore me nje harmoni te shendoshe.

Infopress: A e keni mbeshtetjen e bashkeshortes ne profesionin tuaj si kengetar?
Enisi: Po shume. Ne fakt Doroteja me tregon per shume gjera qe ndodhin ne skenen muzikore, qofte shqiptare apo boterore, sepse ajo i percjell me teper se une, dhe kuptohet e kam mbeshtetjen nga ajo per cdo gje qe kam nevoje.

Infopress: A keni femije?
Enisi: Jo.

Infopress: Nese beheni baba, per cfare do te doje te te ngjanin femijet?
Enisi: Nuk e di. Ne rend te pare te jene te shendoshe, me pas vijne tjerat, sikur qe jane: urtesia, mencuria, sinqeriteti etj.

Infopress: Cilat jane te mirat dhe te keqijat e te jetuarit jashte Kosoves?
Enisi: Ne artistet nuk e kemi problem ku jetojme. Perkundrazi, po te ishte e mundur, ndoshta do ta kisha ndertuar ne cdo vend nga nje shtepi. Me rendesi eshte qe te punojme dicka te mire aty ku gjendemi, ne radhe te pare per veten e pastaj edhe per tere kombin. Une punoj edhe me muziciente nga tere Evropa, keshtu qe ndihem shume mire kur kam cka t’iu prezantoj atyre. Kjo eshte nje e mire qe jetoj jashte Kosoves. Ndersa e keqja eshte qe nuk mund te jam afer familjes time qe jeton ne Mitrovice dhe normal afer adhuruesve te mi qe jetojne ne Kosove.

Infopress: Po te mirat dhe te keqijat e te qenit ne boten e muzikes?
Enisi: Ka shume gjera pozitive. Nuk je asnjehere i vetem. Pastaj thjesht, mundesia per te percjelle emocionin tek publiku eshte gjeja me e rendesishme per nje artist. Komplimentet e ndryshme e shume gjera te tjera te inspirojne qe mos te ndalesh. E te keqijat nuk po i permendi haha- ha.

Infopress: Per cfare vecoheni ne perditshmeri?
Enisi: Jam shume i shoqeruar dhe jo mendjemadh. Per fat, kam nje shoqeri te shendoshe, dhe vertet kalojme shume mire. Do t’i pershendesja te gjithe. Jam shume i emocionuar kur kendoj dicka te bukur.

Infopress: Ke nje profesion te dyte, nese muzika eshte i pari per ju?
Enisi: Muzika eshte jeta ime dhe profesioni im. Gjate javes punoj ne studion e incizimeve ‘XXL Records’, ndersa gjate vikendeve jam i angazhuar ne diskoteken me te bukur ne Zvicer “Froschkoenig” ne Luzern.

Infopress: Po tek familja dhe karriera, cila do te zinte vend e para per ju?
Enisi: Natyrisht qe familja eshte e para, sepse pa ta, as une nuk do te isha sot. Pastaj vjen muzika per te cilen kam nje dashuri te madhe.

Infopress: Dicka per fund?
Enisi: Falenderoj shume adhuruesit e mi, sidomos familjen time
per cdo gje qe kane bere per mua. /melihate gashi/infopress/27.04.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Interview with singer, Enis Potok
When you are an artist, you're not ever alone!

"There are many positive things in the world of music. You are never alone. Then, just the opportunity to convey emotion in public is the most important thing for an artist. Compliments of the many different things that other inspire not stop ...", this is a definition for being the best singer, according to Enis Potok evaluation. In an interview for "Infopress", he also explains, among other details for his return on the music scene, cooperation with Gili, private life etc ...

Infopress: say that the scene gives a special feeling. How perjetuat you return with this emotion in scenes, in the sixth edition of the festival "Top Fest"?
Enisi: In fact I was active in the scene, but I am somewhat lacking in the media. Meanwhile, regarding the "Top Fest 6", has been a thrill of papershkruar. For the last time I was in the festival "Fest Show" before very many years.

Infopress: Where would you have ranked themselves, the people's strong emotionally or those sensitive and vulnerable?
Enisi: kenga kenge is not without emotion. I am very emocionuar when to sing something beautiful and has meaning. I'm somewhere in the top 3-mark singer to sensitive, but it relates closely with the personal character of man. Therefore, all spiritual feelings that arise during the interpretation of a song have to do with emotion, feeling, and we hold that prekshmerine spirit.

Infopress: Realistically, what emotion had?
Enisi: I have been feeling very positive considering the beautiful song that we interpretuam and the public has waited extremely well. And thank you wholeheartedly tiranas public who donated to many warm emotions.

Infopress: You since the start of career, and since the kenge first gained a large number of adhuruesve. How would you argue your lack on the music scene for several years consecutively, for adhuruesit?
Enisi: It is true that I always tried to create artistic kenge which best estimates of the public, so my adhuruesit. I hope that all those now who are happy that the riktheva now on will be constantly at you interpret them 'live' through various concerts and evening. For this long pause, apologize to my adhuruesit in Kosovo, because really the adhuruesve in Kosovo have been rare.

Infopress: song "When was divided" say it is very well expected by the public who was present when you interpreted. However favor and are very much heard in Kosovo, even if that talk is one honor that is very close kenge country first. What is your comment?
Enisi: With that comes very well kenga participatory and "Top Fest 6", "When divided" is very well expected by the entire Albanian public. As in Kosovo, Albania, Macedonia, diaspora even-even in the whole world where there is Albanian. For this we are very grateful. While regarding the first country, it certainly would show the final night to be held on 10 May 2009. Most of his songs I composed.

Infopress: most important is to assault the first prize or favor songs from the public is not more trophy?
Enisi: The song is really more favor from the public, who will thank you from the heart! This is most important to me. As for the first place, hope that the public will vote the best song.

Infopress: How came to collaboration with Gili?
Enisi: In fact the idea to sing this kenge together has been our great singer Gili. I accepted with much desire. Will heartily thanks Ilir Berani Gili and that are selecting me for this duet.

Infopress: With which singer will take to realize a duet of next?
Enisi: Oh, honestly do not know. There are many good singer to Albanian, but I think the best time will tell.

Infopress: What is the next step that will get you connected with the song?
Enisi: I'm at the end of a new songs, which will crown with a beautiful klip. It is understood, will follow the summer season with different evenings in Kosovo diaspora.

Infopress: If you have any album plans to realizosh?
Enisi: This question relates closely with our producers. If there are any good offer for both sides, why not. For the moment I did not plan to realize a new album.

Infopress: Usually whom believe that to write an article and to write a song?
Enisi: most of the songs I composed personally, while I have written several books of his several others are from my associates. In the future I think to work with composers deserved, as Ilir Berani, Enis Preshevo etc.. I have a very good life mate.

Infopress: know that you are married. What can you tell us more about matrimony?
Enisi: I have a very good life mate with a harmony sound.

Infopress: Did you support your spouse in the profession as a musician?
Enisi: Yes very. In fact Doroteja with shows for many things happening on the music scene, whether Albanian or global, because it followed more than I, and I understood it from the support for everything that I need.

Infopress: Do you have children?
Enisi: NO.

Infopress: If you become father for what will take ngjanin of children?
Enisi: I do not know. First to be healthy, then come others, like that are: wisdom, sage, etc. sincerity.

Infopress: What are the good and evil of living abroad?
Enisi: We artists do not have a problem where we live. Instead, if possible, probably would have built in each country from a home. It is important to work something better where gjendemi, first for ourselves and then for the entire nation. I work with all muziciente from Europe, so we feel very well when I which to introduce them. This is a mercy to live abroad. While evil is that can not be near my family who lives in Mitrovica, and near normal adhuruesve of my living in Kosovo.

Infopress: Yes good and evil of being in the world of music?
Enisi: There are many positive things. There are never alone. Then simply, the opportunity to convey emotion in public is the most important thing for an artist. Compliments of the many different things other inspirojne was not halted. And the evil is not mentioned haha-ha.

Infopress: Over what vecoheni in perditshmeri?
Enisi: I am very arrogant and not accompanied. Fortunately, I have a healthy society, and really move very well. Would welcome all. I am very emocionuar when to sing something beautiful.

Infopress: You have a second profession, if music is the first for you?
Enisi: Music is my life and my profession. Week working in the studio recordings of 'XXL Records', while during vikendeve am engaged in diskoteken most beautiful in Switzerland "Froschkoenig" in Lucerne.

Infopress: Yes to family and careers, which will zinte first place for you?
Enisi: Of course that family is first, because without them, nor I will not I was today. Then comes the music for which I have a great love.

Infopress: something for the end?
Enisi: I thank my many adhuruesit, especially my family
for everything that they have done for me. / Melihate gashi/infopress/27.04.09 /
]]

Flash News 27 Prill 2009

Alba Vip Flash News
Alba Vip Flash News

- Enis Potoku, pas suksesit te arritur me kengen "Kur u ndame" kenduar ne duet me Gilin, eshte duke pergaditur edhe nje kenge te re, te ciles mendon t'i realizoj edhe nje klip te bukur. Kete ka njoftuar ai ne nje interviste per gazeten Infopress. Ndersa per momentin nuk ka plane qe te realizoj ndonje album te ri. /infopress/

- Ermal Fejzullahu me album te ri ne qershor. Albumi do t'i kete dhjete kenge dhe dy videoklipe te reja. Ermali u be baba ne mars te ketij viti dhe thote se edhe pse mjaft i zene me karrieren e tij muzikore, ka mjaft kohe te shpreh dashurine prinderore ndaj djalit te tij Artit. /dritarja/

- Adelina Thaqi e ka cilesuar karrieren e saj muzikore si gjejen me te rendesishme per te. Ne emisionin "Relax" te RTV21 (te dielen qe shkoi), ne kuader te rubrikes "Per Zemer", Adelina ka numeruar 5 gjerat qe ajo i ka me se shumti per zemer dhe qe kryesisht lidhen me krijimtarine e saj muzikore. "Cdo cmim per kengetarin eshte nje perjetim, nje kujtim dhe nje vleresim i punes dhe cdo here kur e shiqon ate cmim, i kujton gjerat me te bukura, ngjall emocionet dhe momentet e perjetuara dhe si te tilla jane nje vule e krijimtarise sone ...", ka thene Adelina. /rtv21/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

- Enis Potok, after the success achieved with the song "When was divided" singing in duet with Gili, is preparing a new songs, which intends to realize a beautiful klip. This he has announced in an interview for the newspaper Infopress. While for the moment has no plans to realize a new album.

- Ermal Fejzullahu with a new album in June. Album will have ten songs and two new video clips. Ermali father was in March of this year and says that even though very busy with his musical career, has enough time to express love to his son parental Art.

- Adelina Thaqi has described her musical career as the most important thing to her. We show "Relax" to RTV21 (who went to Sunday), within the thread "love", Adelina has numbered 5 things that she has the most love and was mainly related to its musical creativity. "Every singer is a price for enjoyment, a reminder and an evaluation of the work and every time and see what price, reminiscent of the beautiful things, arouse emotions and moments experienced and as such are a hallmark of our creativity .. ., "says Adelina.
]]

Saturday, 4 April 2009

Gili dhe Enis Potoku Favorit ne "Top Fest 6"

Gili dhe Enis Potoku ne Top Fest 6
/photo top channel/

Interviste me kengetaren Gili
Kur u ndame”, me e votuara ne “Top Fest 6

“Eshte e vertete qe kenga “Kur u ndame”, te cilen e kemi bashke duet me Enis Potokun, eshte vleresuar si kenga me e votuar. Nga 200 kenge jane zgjedhur gjashte dhe ne ato gjashte kenget me e votuara nga juria eshte kenga jone”, ka thene per “Kosova Sot” Gili.

Gili eshte njera nder kengetaret e estrades qe i buzeqesh fati neper festivale. Ajo se fundi eshte pjesemarrese ne festivalin tashme tradicional “Top Fest 6” dhe deri me tani eshte njera nga kenget me te votuara te festivalit. Gili ndjehet e kenaqur dhe per kete me shume flet per “Kosoven Sot”.

“Kosova Sot”: Jeni pjesemarrese ne “Top Fest 6”, kenga juaj deri me tani eshte me e votuara, si ndjeheni?
Gili: Eshte e vertete qe kenga “Kur u ndame”, te cilen e kemi kenduar ne duet me Enis Potokun, eshte vleresuar si kenga me e votuar. Nga 200 kenge jane zgjedhur gjashte dhe ne ato gjashte kenget me e votuara nga juria eshte kenga jone. Une ndjehem shume e kenaqur qe kenga jone po pelqehet ne publik.

Kenga po me sjell sukses

“Kosova Sot”: Gjate ketyre diteve keni nxjerre ne treg edhe videoklipin, i cili po transmetohet neper televizionet tona, si e vleresoni?
Gili: Besoj qe edhe videoklipi i kenges “Kur u ndame” eshte duke u pelqyer shume ne treg. Televizionet tona po e transmetojne shume, dhe deri me tani kam marre shume urime dhe kritika pozitive. Jam shume e lumtur qe ky duet me Enisin po me sjell shume sukses.

“Kosova Sot”: Ku e pergatitet kete videoklip?
Gili: Videoklipin e kam pergatitur ne Maqedoni, aty i kam pergatitur edhe videoklipet paraprake, si kenga “Prapeseprape” qe e kemi bashke me Sinan Vllasaliun, pastaj kenga “Keq e me keq”. Keto videoklipe jane pelqyer shume ne publik dhe per kohe te tera kane qendruar ne maje te top-listave. Pra, kjo me ka shtyre qe te vazhdoje

Une jam vetvetja

“Kosova Sot”: Kush ua pergatiti kengen “Kur u ndame”?
Gili: Teksti dhe muzika e kenges “Kur u ndame” eshte nga Ilir Berani, ndersa orkestrimin e ka bere Ardian Kastrati. Kenga eshte e realizuar ne studion e Enis Presheves, ekip ky qe realizoi edhe albumin tim te fundit.

“Kosova Sot”: Cfare risish do t’u sjellesh adhuruesve ne te ardhmen?
Gili: Ne muziken kosovare risia me e madhe eshte te mbetesh vetvetja. Une mendoj te vazhdoj te mbetem Gili. /k.bajrami/kosova sot/04.04.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: fevzije fevzie berani
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Interview with Singer Gili
"Kur u ndame", most voted in Top Fest 6

"It is true that song " When was divided ", which we have together duet with Enis Potok, is estimated as the most voted song. From 200 songs are chosen in six and among those six the most voted by jury is ours, "said for" Kosova Sot " Gili.

Gili is one of the singers estrades that fate smile through festivals. She finally is already participating in traditional festival "Top Fest 6" and up to now is one of the kenge vote of the festival. Gili feel satisfied, and this speaks more to "Kosova Sot".

"Kosova Sot": You are participating in "Top Fest 6, kenga your so far is the vote, as you feel?
Gili: It is true that kenga "When was divided," which we sing in duet with Enis Potok, is estimated as kenga the vote. From kenge 200 are chosen in the sixth and six kenge the vote by the jury is kenga jone. I feel very pleased that our kenga is in the public favor.

Song is to prosper

"Kosova Sot": During these days you have off the market videoklipin, which is transmitted through our televisions, as the value?
Gili: I believe that even videoklipi the song "When was divided" is favored by many in the market. Our broadcast television is more, and so far I have received many compliments and positive criticism. I am very happy that this is the duet with Enisin bring more success.

"Kosova Sot": Where prepares this video clip?
Gili: I Videoklipin prepared in Macedonia, where I prepared the preliminary video clips, as kenga "Yet" that we together with Sinan Vllasaliun then kenga "Bad and worse." These video clips are favored in many public and for all time have stayed on top of the top-lists. So this has pushed to continue

I'm self

"Kosova Sot": Who hath prepared song "When was divided"?
Gili: The text and music of the song "When was divided" is by Ilir Berani, while orchestrating made Ardian Kastrati. The song is performed in studying the Presevo Enis, the team realized this was my last album.

"Kosova Sot": What risish will bring to fans in the future?
Gili: We Kosovar music with great innovation is to stay self. I think to continue to keep Gili.
]]

Monday, 30 March 2009

Gili dhe Enis Potoku, Intervista Express Live

Gili dhe Enis Potoku ne emisionin "Express Live", KTV, 30.03.09

Gili dhe Enis Potoku Promovojne Klipin "Kur u ndame"

Kemi mesuar me heret se Gili dhe Enis Potoku kane realizuar nje kenge se bashku te titulluar "Kur u ndame" (kliko per te shiquar videon), me te cilen kenge ata u paraqiten ne festivalin "Top Fest 6". Ndersa ne kete emision ata dhe ben promovimin e videoklipit te kesaj kenge. Kenga eshte e komponuar nga Ilir Berani i cili njeherit eshte edhe tekstshkrues i saj, me orkestrim te Ardian Kastratit, ndersa videoklipi eshte realizuar ne Shkup por nuk u precizua ne cilin produksion. Kenga eshte mjaft e degjuar dhe e pelqyer nga publiku dhe duket te jete, me ne fund, edhe nje hit i Gilit, pas suksesit me kengen "Prape se prape" ne duet me Sinan Vllasaliun. Ne kenge dominon Enis Potoku dhe zeri i tij karakteristik, e qe kam pershtypjen se Gili vete kete edhe ka deshiruar pasi, si duket, ka synuar qe te popullarizoj Enisun edhe me shume. Nje afeksion i vecante i Gilit ndaj Enisut verehet edhe ne kete interviste. Ju le vete te bindeni ne kete duke ndjekur videon me poshte. Shiqim te kendshem!


- - - - - - - - - - - - - - - -
+tag: fevzie fevzije berani
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com
- - - - - - - - - - - - - - - -

Sunday, 1 March 2009

Gili Flet Per "Top Fest 6"

Gili dhe Enis Potoku ne Top Fest 6
/photo top channel/

Interviste: Gili flet per pjesemarrjen ne “Top fest 6”
Nje kenge e mire per nje festival te mire

“Seciles fitore i gezohem si ne fillim te karrieres sime, por pervoja e gjate me ka edukuar qe te mos zhgenjehem, edhe nese cmimet mungojne”, ka thene Gili

Kenga “Kur u ndame” shenon bashkepunim per here te pare ne mes Gilit dhe Enis Potokut. Kenga eshte paraqitur per pjesemarrje ne festivalin tashme tradicional “Top fest” dhe do te jete konkurrente ne edicionin e gjashte te tij. Gili ndjehet e kenaqur me kete pjesemarrje, sepse per here te pare po merr pjese ne festivalin “Top fest” dhe thote se, edhe nese nuk arrin te marre ndonje cmim, nuk do te zhgenjehet per faktin se jane te shumta cmimet qe i ka rrembyer neper festivale dhe pervoja e gjate ne karriere e ka edukuar te mos brengoset. Per me shume rreth projekteve te saj dhe pjesemarrjes ne “Top fest 6”, Gili flet per “Kosoven Sot”.

“Kosova Sot”: Me cfare jeni e angazhuar kohen e fundit?
Gili: Sapo kam mbaruar kengen time me te re, ”Kur u ndame”, te cilen e kemi se bashku duet me Enis Potokun.

“Kosova Sot”: Jeni pjesemarrese ne “Top fest 6” me nje bashkepunim te ri, si erdhi ky bashkepunim?
Gili: Une jam e njohur se kam realizuar duete me vokaliste te shkelqyeshem, do te thosha, si te muzikes popullore ashtu edhe te asaj zbavitese. Kenga “Ditet e fundit” tregon se suksesi nuk kushtezohet vetem me emra te deshmuar, ngase ky duet me Ardit Stafen degjohet me po aq dashuri edhe sot pas nente vjeteve pas prezantimit te saj te pare. E nxitur nga kjo pervoje kam menduar se ka ardhur koha qe perseri te bashkepunoj me kengetare shume te mire te muzikes zbavitese dhe perzgjedhja ishte per Enis Potokun, te cilin e vleresoj shume lart.

“Kosova Sot”: Cfare ju shtyri te merrni pjese ne “Top fest 6”?
Gili: Motoja ime e punes eshte nje kenge e mire per nje festival te mire…!

“Kosova Sot”: Kush ua pergatiti kengen “Kur u ndame”?
Gili: Teksti dhe muzika e kenges “Kur u ndame” eshte nga Ilir Berani, ndersa orkestrimin e ka bere Ardian Kastrati. Kenga eshte e realizuar ne studion e Enis Presheves, aty ku u realizua edhe albumi im i fundit.

“Kosova Sot”: Besoni se kenga do te pelqehet ne publik?
Gili: T’ju them te drejten, qe nga prezantimi i pare i kenges, qe u be ne fillim te javes po marrim komplimente dhe pergezime per kete kenge te pelqyer.

“Kosova Sot”: Me cfare zhanri eshte kenga?
Gili: Kenga eshte e zhanrit pop-balade.

“Kosova Sot”: Sa kohe punuat ne kete kenge?
Gili: Jo shume kohe. Kenga u realizua shume spontanisht, thjesht nga deshira qe ta punojme nje kenge te bukur.

“Kosova Sot”: Eshte hera e pare qe merrni pjese ne “Top fest”?
Gili: Po, eshte hera e pare qe po marr pjese ne festivalin “Top fest”, por, megjithate, shkoj me nje pervoje shumevjecare ne festivale.

“Kosova Sot”: Jeni nje rrembyese e cmimeve neper festivale, pretendoni ndonje cmim ne kete festival?
Gili: Kam thene edhe me heret se ende me gezojne fitoret, sikur ne fillim te karrieres sime. Mirepo, pervoja e gjate me ka edukuar qe te mos zhgenjehem, edhe nese cmimet mungojne. Do te doja te dal ne naten finale, edhe per shkak te bashkepunetoreve te mi qe kane punuar kengen, por edhe per shkak te Enisit, per te cilin po vijne suksese te reja.

“Kosova Sot”: Cfare risish do t’u sillni adhuruesve ne te ardhmen?
Gili: Ne muziken kosovare risia me e madhe eshte te mbetesh vetvetja. Une mendoj te vazhdoj te mbetem Gili.

“Kosova Sot”: Ndonje mesazh per fund?
Gili: Gezojeni cdo dite te jetes sikur te ishte e fundit. Kjo eshte koha dhe hapesira qe na eshte falur ta jetojme, prandaj duhet ta shfrytezojme cdo cast te jetes. /kastriote bajrami/kosova sot/28.02.09/
- - - - - - - - - - - - - - - -
http://albavipnews.blogspot.com

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online