All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Kosova Sot. Show all posts
Showing posts with label Kosova Sot. Show all posts

Sunday, 26 May 2013

Edhe moderatorja kosovare genjehet nga PSY

Ka qenë një “fake” dhe jo këngëtari i vërtetë i hitit ‘Gangnam Style’ që është shfaqur në Festivalin e Kanës.

Por, jo vetëm personazhet e ftuara janë gënjyer, duke e marrë personazhit që i ngjante shumë PSY për të bërë foto, por edhe vajza e cila përcjell çdo vit këtë ngjarje nga RTK-ja, Mirjeta Baraliu, e ka ngrënë këtë rrenë si të vërtetë, madje ajo ka shkruar në ‘Facebook’ se është me këngëtarin e superhitit.

Këtë vit në Kanë ka pasur edhe shumë personazhe të tjera shqiptare, sidomos nga Kosova. M. GJ.

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Kosovo fooled by the moderator PSY

There was a "fake" and not the real singer of the hit 'Gangnam Style' that appeared in the Cannes Festival. But not only the guest characters are lying, taking the character who looks much PSY to make the picture, but the girls that tracks every year this event by RTK, Mirjeta Baraliu, has eaten this lie as truth , and she wrote in 'Facebook' is the singer superhitit.

Flori Mumajesi, gati per fitore ne VFM

Edhe Flori e ka konfirmuar se e ka marrë ftesën për të qenë pjesëmarrës në ‘Videofestin Muzikor 2013’, ashtu siç tregon edhe kjo foto.

Por, si duket, kompozitori i suksesshëm shqiptar do të marrë edhe triumfin në këtë mbrëmje të ndarjes së çmimeve, pasi në mos ai, Elvana do të marrë çmimin e madh.

Pasi Flori dhe Elvana dhe shumë këngë të tij janë nominuar mirë në këtë ngjarje këtë vit.
M. GJ.

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Gold Mumajesi VFM ready for victory

Gold has also confirmed that it has received an invitation to participate in 'Big Brother Music 2013', as this picture shows. But, apparently, successful composer will receive the Albanian triumph in the awards evening, because he Elvana will not get the grand prize.

Fejohet vertet Dafina, apo serish reklame

Lajmi që këngëtarja atraktive, Dafina Zeqiri, do të fejohet në muajin që vjen ka ngjallur shumë komente, por edhe dyshime.

Këngëtarja e hitit ‘Bludah’ mendohet se është lidhur me Dj. Blunt dhe në këtë foto që ne e zbuluam ai që është pas saj duket pikërisht reperi kosovar.

Por, kjo fejesë që flitet mos vallë është një lloj marketingu i bukur që po i bëhet këngëtares, pasi ajo zakonisht është e dashur dhe bën foto me çdo koleg të saj kur këndon në ndonjë vend. M. GJ.

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Amazing really become engaged, or re-advertise
News that the singer attractive, Dafina, will become engaged in the coming month has sparked a lot of comments, but also doubts. The singer's hit 'Bludah' is thought to be related to Dj.

Thursday, 23 May 2013

Shqiptarja Emmy, kontrate me H &M ne Suedi

Quhet Emine Gashi, ndërsa në Suedi, ku jeton, njihet si Emmy dhe është vetëm 17-vjeçare.

Gazeta Kosova Sot mëson se vajza, e cila ka lindur në Bujanoc, sapo i ka nënshkruar dy kontrata të mira me firmat e njohura, H&M dhe ‘Kappahl’në Suedi.

Bukuria dhe eleganca e shqiptares ka rënë në sy kur ajo ishte në shkollë.

Ajo studion në Suedi për “Fashion dhe Media” në shkollën e mesme dhe i është propozuar që të pozonte, duke u përzgjedhur për këto firma të njohura. M. GJ./Kosova Sot/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Albanian Emmy contract with H & M in Sweden

Called Emine Gashi, while in Sweden, where he lives, and is known as the Emmy just 17. Our newspaper learns that the daughter, who was born in Bujanovac, has just signed two contracts with firms best known, H & M and 'Kappahl'në Sweden.

Luzja e ‘Portokallise’ behet modele

Është tetë vjet më e vjetër se i dashuri i saj, dhe kjo nuk i pengon aspak, madje flitet se dashuria e tyre është në hapa të sigurt.

E kemi fjalën për aktoren më të dashur të ’Portokallisë’ e njohur me personazhin Luzja, por që në fakt ajo quhet Renada Caci.

Në këtë foto që shihni realizuar përkrah të dashurit të saj të ri, një prezantues dhe balerin i njohur në Shqipëri, Klinton Zeqiraj, aktorja duket sikur një modele, madje konkurron edhe të dashurin e saj, i cili është mësuar me ‘fotoshoting’. M.GJ.

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:

Luzja of 'Portokallise' become models

It is eight years older than her boyfriend, and this does not prevent at all even rumors that their love is safe steps. We mean the most beloved actress 'Portokallise' Luzja familiar with the character, but in fact it is called Renada Caci.

Ermali e quan dele Genten

Këngëtari dhe aktori i humorit Ermal Mamaqi ka luajtur si zakonisht edhe në fotot që bën me kolegët e tija.

Në këtë rast, ai e ka quajtur dele edhe këngëtaren e njohur kosovare Genta Ismajli, duke bërë shaka, pasi ajo dhe vajza tjetër i janë afruar tufës së lules që ai mban në dorë dhe ai ka shënuar në rrjetin e tij social se “I keni parasysh ato delet”.

E megjithatë kolegët e tij nuk është se janë mërzitur, pasi janë mësuar për humorin e tij të hollë.M.GJ.

Wednesday, 22 May 2013

Vildane Zeneli reagon ndaj shkrimeve te sajuara...

Vildane Zeneli
Vildane Zeneli: "Dikush e krijoi ate histori"

Nje lajm i botuar ne nje nga mediet e Tiranes, fliste sikur, modelja shqiptare e famshme ne Amerike, Vildane Zeneli, i kishte shkruar nje personi te besuar ne inbox, duke share dhe ofenduar modelet e tjera te njohura.

Gazeta jone kontaktoi me te dhe ajo tha se vajzat, d.m.th., Aferdita Dreshaj, Emine Cunmulaj, Angela Martinin as nuk i njeh dhe sipas saj, ai shkrim eshte i sajuar dhe jo i shkruar nga ajo.

Sipas lajmit, Vildanja shante dhe ofendonte shume keq bukuroshet e njohura ne boten e modes dhe njekohesisht permendte edhe fotografin e famshem Fadil Berisha. /M.GJ./

Read more at: Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Vildane Zeneli: "Someone created the story"
A news published in the media in Tirana, talked like, Albanian model famous in America, Vildane Zeneli, had written a trusted person in mailboxes, swearing and insulting other popular models. Our newspaper contacted with the girls and she said, Aferdita Dreshaj, Emine Cunmulaj Angela Martin she did not know and according to her, that message is fabricated and not done by her. According to the news, Vildane cursed and insulted badly the known beautys in the fashion world and also mentioned the famous photographer Fadil Berisha. / M.Gj. /]]

BBC e lavderon kengen rok te Shqiperise

Sipas një shkrimi që është botuar në BBC dhe që është një analizë e festivalit evropian të këngës që sapo përfundoi, thuhet mes tjerash se Greqia shkoi me këngën e tyre, në të cilën flitej se alkooli është ‘pa para’ dhe njerëzit që e votuan atë ndoshta ishin të dehur.

Por, për Shqipërinë dhe këngën ‘Identitet’ flitet se ishte e vetmja këngë e hairit e rrymës rok në Eurovizion, ndërsa këngët të cilat u kualifikuan nuk kishin ndonjë domethënie, apo për të qenë të pranueshme në veshin e evropianëve. M. GJ.

 Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
BBC rock song praises Albania

Çiljeta ua nis koncerteve si nene

Këngëtarja Çiljeta Xhilaga tashmë ka pushuar mjaft, pas lindjes së djalit të saj, Fernados.

Ajo tashmë i ka nisur koncertet, jo duke qenë thjesht e pranishme siç ka bërë këto kohë në ambiente të ndryshme në Tiranë, por ka udhëtuar për të kënduar vetë në Gjermani.

Ajo fundjavën e kaluar e ka marrë avionin dhe ka qenë e ftuar në një koncert për shqiptarët në Hanover të Gjermanisë, së bashku me këngëtarin nga Kosova, Labinot Tahiri, ku janë pritur shumë mirë.M. GJ.

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Çiljeta concerts as he departed mother

The singer has now ceased Çiljeta Xhilaga enough, after the birth of her son, Fernados.  


Vigani, pas daljes nga BB6 takohet me familjen

Djaloshi, i cili i mblidhte nganjëherë për të kënduar të gjithë banorët e tjerë, kur ishte në BB6, Vigan Shehu, sapo e ka humbur të drejtën për të shkuar në finale dhe pse jo për të ftuar çmimin e parë.

Vigani menjëherë sapo ka lënë shtëpinë e ‘Big Brother’ është takuar me familjen e tij, që e prisnin jashtë me të vëllanë këngëtarin Valonin dhe nënën e tij, dhe duket sikur janë përmalluar për modelin e tyre.

Ndërsa Vigani ka thënë në “Fan Club” se për Elenën nuk ka pasur qëllime seksuale, por thjesht e pëlqente që të rrinte me të.M.GJ.

 Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Vigani, after leaving the family meets BB6

Noizy dhe Goldi gati “Ça i bonet vetes”

Janë bashkuar dy reperët e njohur shqiptarë për të sjellë një hit.

Noizy dhe ‘Gold Ag’ sapo kanë kënduar një këngë në duet me titull “Ça i bonet vetes’ dhe kënga në versionin audio  është e punuar nga një artist i huaj me emrin Kajmir, ndërsa një pjesë të tekstit e ka shkruar Goldi dhe pjesën tjetër Noizy.

Mësojmë se djemtë janë duke menduar që shumë shpejt këtë këngë ta sjellin edhe me video dhe mendohet se kënga është një diss kundër  labelit tjetër ‘Babastars’. M.GJ.

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Noizy and Goldi ready "Bonet himself ca"

Both benchmarks are united Albanian known for bringing a hit. Noizy and 'Gold Ag' have just sung a duet song titled "The Cha Bonet self 'and the song in the audio version is made by a foreign artist named Kajmir, while a part of the text was written and the rest Goldi Noizy.

Sunday, 19 May 2013

2Po2: “Ose mega-duet, ose hiç”

Do të harronim ndonjë këngë dhe sidomos duet, nëse do t’i numëronim ato kur bëhet fjalë për reperin e suksesshëm shqiptar ‘2Po2’.

Ai sapo ka sjellë në treg një tjetër duet me titull “Prej rrugës” në bashkëpunim me talentin e ri Bruno.

Besnik Canolli, siç është emri i tij i vërtetë, në një intervistë ekskluzive ka rrëfyer për gazetën tonë jo vetëm magjinë e dueteve, por edhe dëshirën në shumëçka për t’u rikthyer në vendlindjen e tij. Shkurt dhe saktë reperi ‘2Po2’ tregon për ne.

*Dhe ky vit duket se do të jetë i ‘2po2’?
‘2Po2’: ‘I 2Po2’ edhe të tjerëve bashkë, veç të ma lënë edhe mua pjesën time të tortës.

*Cila do të jetë kënga e radhës, vetëm apo duet?
‘2Po2’: Kënga e radhës do jetë solo shumë shpejt, madje s’po e lemë hekurin me u ftohë, po e rrahim sa është i nxehtë.

*Keni gjetur një gjuhë të përbashkët me porducentin Flori Mumajesi, më duket se jeni këngëtari më shok i tij?
‘2Po2’: Nuk e di nëse jam këngëtari më shok i tij, por ai është producenti më shok i imi, kjo është e sigurt.
*Edhe këtë vit shikohen se duetet janë ne trend, ti u beson atyre apo edhe vetëm ke më shumë sukses?

Friday, 17 May 2013

Çifti qe reziston me finese

I shikon bashkë, por edhe të ndarë kur është fjala për koncerte, e megjithatë vazhdon të jetë çifti më rezistues i shou-bizit.

Për të gjithë ata që thonë se një çift ku të dy merren me muzikë, nuk mund të jetojë gjatë, është gabim.

Ky është shembulli më i mirë  Nora Istrefi dhe Robert Berisha, edhe në ceremoninë e 15-vjetorit në RTV21 ata kanë qenë bashkë dhe janë parë më të lumtur se kurrë, duke treguar me finesë se lidhja e tyre vazhdon për mrekulli. M.GJ.

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Couple that resists subtlety

I look together, but separated when it comes to concerts, yet continues to be the most resistant pair of show-BIZI.

For all those who say that a couple where both deal with music, can not live in, is wrong. This is the best example of Norah Jones and Robert Berisha, also attended the 15th anniversary in RTV21 they have been seen together and are happier than ever, politely showing that their relationship continues to marvel. M.Gj.

Soni gati per turneun e saj

Këngëtarja Soni Malaj ka mbetur ende në Shqipëri edhe pas përfundimit të spektaklit “X Factor Albania 2”, ku ishte mentore.

Por, Soni siç ka thënë edhe më parë ka plane, njëri prej të cilëve është remiksi i këngëve shqiptare edhe të huaja, për të nisur një koncert në shumë qytete të njohura mbarëshqiptare.

Këtu e shohim Sonin në studion e Ikenc Hykës, por edhe me njërin prej djemve të saj që e mësonte në ‘X Factor’, Petro Xhori që ndoshta edhe ai do të jetë pjesë e turneut të saj.

Urojmë që Soni në këtë koncert nuk e ka harruar edhe Prishtinën. M.GJ.

Linda Halimi i kerkon femije Big D-se

Këngëtarja, e cila ka vendosur të jetojë këtë kohë në Amerikë së bashku me bashkëshortin e saj reperin Big D, ka një dëshirë që e do çdo grua.

Në rrjetin e saj Facebook ajo publikisht i ka kërkuar reperit të ketë një fëmijë tani me të, pasi ajo e shikon si një nevojë të momentit.

Besoj se edhe reperi, i cili e do shumë këngëtaren shqiptare do t’ia plotësojë këtë dëshirë. Linda na ka treguar se është duke u bërë gati për një album me këngë të reja.  M .GJ.

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Linda Halimi Big D requires children's

Singer, who has decided to live this time in America along with her ​​husband rapper Big D, there is a desire of every woman would. In its network Facebook has publicly requested that benchmark have a child now, as it looks like a need of the moment.

Monday, 13 May 2013

Reperi shqiptar ne “Bollywood Awards India” (Video)

Në botën e artit njihet si Big Boy Nitti, por në fakt quhet Arianit Dobraj dhe është reperi i parë shqiptar që e shohim të nominuar me këngën e fundit në “Bollywood Awards India”.

Kënga mban titullin “Wafa” dhe është në duet me këngëtarin e njohur të huaj Shakeb Rashid.

Reperi është nga Kosova po ka vite që jeton në Belgjikë, ndërsa ka shumë këngë dhe bashkëpunime me këngëtarin e njohur amerikan Zeg-z, si dhe me shumë artistë të tjerë internacionalë.

Arianiti është martuar me një modele të njohur shqiptare në diasporë, ndërsa së shpejti pritet të sjellë hite të tjera edhe në gjuhën shqipe, ndërsa urojmë që të fitojë në Indi kënga e tij./Maksim Gjokaj/.Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Albanian rapper "India Bollywood Awards"

Fatjeta dhe Grupi Fama triumfojne ne ÇM7

Një mbrëmje Gala është ajo që do të vijë në ekranin muzikor më të ndjekur shqiptar në ZICO TV në HD, gjatë mbrëmjes të së mërkurës në orën 21 me 15 maj.

E kemi fjalën për natën finale të festivalit ‘Celësi Muzikor 7’, festival në të cilin triumfuan këngëtarja Fatjeta Barbullushi me këngën “Zotëri” dhe Buraku dhe grupi Fama me Meti Alshiqin me këngën “Falma.

Por edhe të tjerë artistë me emër dhe të rinj triumfuan në këtë edicion të shtatë të ÇM.

Të ftuar specialë ishin edhe këngëtarët Lori, Fahrush Azemi, Revolt Klan, dhe Nazmie Selimi. Prezantuesit e këtij festivali ishim Maksim Gjokaj dhe Sasa, të cilët sollën një moderim jo të zakonshëm.Më poshtë ju sjellim të gjitha cmimet e kësaj nate.

Sharje te renda nga Adriani te Flori

Pas prononcimit të kompozitorit Flori Mumajesi në programin “Thumb”, drejtuar Adrian Gaxhës, ku ai tha se nuk është këngëtar ky i fundit, vjen reagimi i radhës.

Këtë herë gazeta jonë donte të merrte një prononcim nga këngëtari Gaxha, por ai tha se nuk ia vlen të flet për atë…, që i referohej Florit.

Më pas Adriani e ka venë pak minuta më vonë një status ku nuk e shënon emrin e Florit, por e quan edhe gay, duke i kujtuar se vetë ka nisur qysh në moshën 5-vjeçare të këndojë, atëherë kur kompozitori tiranas nuk kishte lindur.

Për arsye etike ne nuk mund t’i citojmë ashtu siç shkruhej në rrjetin social të këngëtarit të hitit “Ngjyra e kuqe”. M. GJ.

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Severe scolding from Hadrian Gold

Iliri, si fitues i BB6

Një nga realiti-shou më i ndjekur shqiptar “Big Brother Albania 6” është thuajse drejt fundit.

Ndërsa për dikë kanë mbetur brenda konkurrentët më të fortë, e për dikë tjetër ata më të mirët kanë dalë jashtë shtëpisë.

Ndërsa gazeta jonë u mundua të kontaktojë me të gjithë banorët, të cilët e përjetuan këtë garë dhe qëndruan të izoluar nga bota e jashtme për shumë javë në këtë shtëpi të famshme.

Disa prej tyre nuk donin të flisnin apo të jepnin të paktën një emër banori, që është brenda si konkurrent më i fortë që e shohin fitues, e kishte nga ata që rrëfyen për ne, mendimet e të cilëve ne jua sjellim më poshtë.

Dhe, konkretisht  janë femrat ato, të cilat nga një bashkëjetesë në ‘Big Brother’ tashmë jashtë saj kanë të preferuarin  e tyre që e shohin fitues.

Jonilda Asllanaj-BB6: “Dëshira ime është të fitojë Iliri, që është më i miri dhe sinqerisht i uroj një fitore të madhe”.

Friday, 10 May 2013

Dafina, serish probleme me “Youtube”

Ajo është një këngëtare shumë atraktive dhe çfarëdo kënge dhe video që e bën merr shumë komente dhe ndiqet shumë.

Është fjala për Dafina Zeqirin, por në fakt kohët e fundit telashet me ndalimin e videove të saja në kanalin “Youtube” nuk kanë të sosur.

Po këtë herë kush ia ka hequr videon e sapohedhur “Bloodah” këngëtares më ‘in’ kosovare. Dimë që video e saj ishte hedhur nga kompania ‘OnAir’, por kush e hoqi nuk dihet ende. M. GJ.

Burimi Kosova Sot
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Amazing, again problems with "Youtube"

It is a very attractive singer and song videos and whatever does get so many comments and prosecuted. It comes Dafina, but in fact recently troubles with its ban on video channel "Youtube" does not have to end. But this time, he has removed the video sapohedhur "Bloodah" singer on 'in' Kosovo.

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online